ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ!
ilość miejsc ograniczona
REJESTRACJA

ZAPROSZENIE

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy,


W imieniu Komitetu Organizacyjnego i Naukowego, serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej, trzynastej już edycji

ŚLĄSKICH SPOTKAŃ KARDIOCHIRURGII Z KARDIOANESTEZJOLOGIĄ,

dorocznej konferencji Sekcji Kardiotorakoanestezjologii PTAiIT.

 

W imieniu Zarządu Sekcji Kardiotorakoanestezjologii PTAiIT i swoim własnym chciałbym serdecznie zaprosić Państwa do uczestnictwa w kolejnej edycji Śląskich Spotkań Kardiochirurgii z Kardioanestezjologią. Konferencję naszą zaplanowaliśmy w dniach 18 i 19 października 2024 r. w Katowicach, w hotelu Vienna House Easy, znajdującym się przy ul. Sokolskiej 24.


Tegoroczna konferencja zaplanowana jest wyłącznie w formie stacjonarnej. Chcielibyśmy jak zwykle poruszyć kilka nowych, nietkniętych dotąd, ale bardzo istotnych dla naszego środowiska zagadnień. W pierwszym dniu tradycyjnie rozpoczynamy naszą konferencję od sesji edukacyjnej poświęconej aktualnym wytycznym. W tym roku omówimy wytyczne związane z zastosowaniem koncepcji ERAS w kardiochirurgii i torakochirurgii, a po wykładach wprowadzających przeprowadzimy quiz z przypadkami i interaktywne głosowania z udziałem wszystkich uczestników. Po tym wprowadzeniu zaproponujemy Państwu ciekawą sesję poświęconą szybko rosnącej liczbie procedur kardiologii interwencyjnej wymagających pełnego zabezpieczenia anestezjologicznego (odbywających się zarówno w pracowni hemodynamiki jak i w pracowni elektrofizjologii). Sesję „kardiologiczną” również zakończymy quizem z przypadkami i przeprowadzimy interaktywne głosowania z udziałem wszystkich uczestników..

 

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia konferencji będzie tradycyjna „sesja ECMO”, która w tym roku zostanie poświęcona wyłącznie zastosowaniu ECMO po uprzednio wykonanym zabiegu kardiochirurgicznym (tzw. ECMO pokardiotomijne). Wiadomo, że ECMO tego rodzaju jest na ogół stosowane w wyjątkowo trudnej sytuacji, a śmiertelność w tej szczególnej grupie pozostaje wysoka (na całym świecie). Podczas naszej sesji zajmiemy się dogłębnie tym zagadnieniem i spróbujemy określić nie tylko, w jaki sposób te wyniki można byłoby poprawić – zastanowimy się też nad tym co możemy zrobić jeżeli przyjęta przez nas strategia się nie sprawdza…

 

Pierwszy dzień naszego spotkania wypełniony więc będzie intensywną pracą, którą planujemy zakończyć wspólnym wieczornym spotkaniem w dużo swobodniejszej atmosferze.

 

W kolejnym dniu czeka nas tradycyjny, poranny przegląd publikacji powstałych lub powstających na bazie Krajowego Rejestru Operacji Kardiochirurgicznych (KROK). Po tym wprowadzeniu zaplanowaliśmy bardzo ciekawą sesję poświęconą zdarzeniom i działaniom, które mogą mieć zły (a nawet fatalny) wpływ na wynik naszego leczenia. Wśród potencjalnie „letalnych” czynników znalazły się takie problemy okresu pooperacyjnego jak irracjonalna antybiotykoterapia, irracjonalne stosowanie preparatów krwiopochodnych, terapia bólu i pooperacyjna sedacja niezgodna z aktualnymi zaleceniami, zła protekcja myokardium, spóźniona terapia nerkozastępcza, spóźniona reoperacja z powodu tamponady osierdzia, czy też nawet … okres weekendu w oddziale intensywnej terapii.  

 

Ostatnim punktem programu będzie sesja, podczas której porozmawiamy o koncepcji tzw. shock teamu, a więc będziemy dyskutowali o tym w jaki sposób można uruchomić skuteczne interdyscyplinarne współdziałanie u chorych we wstrząsie kardiogennym. Spróbujemy określić, jakie są dziś wyniki leczenia wstrząsu kardiogennego, a następnie porozmawiamy o tym w jaki sposób można byłoby te wyniki realnie poprawić.

 

Spraw do omówienia będzie więc naprawdę sporo. Miejmy nadzieję, że ten ambitny plan uda się nam zrealizować.

 


W imieniu swoim, Zarządu Sekcji Kardiotorakoanestezjologii PTAiIT oraz Komitetu Organizacyjnego i Naukowego 13 SSKK, serdecznie zapraszam Państwa do uczestnictwa w naszej Konferencji!

 

 

Dr hab. n. med. Paweł Nadziakiewicz
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego 13 SSKK
Przewodniczący Sekcji Kardiotorakoanestezjologii PTAiIT

Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Zapoznaj się z Polityką prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.